Ruskie w naleśniku

Ruskie w naleśniku

Przed nami Sylwester, wiele z Was zastanawia się co przygotować na ten szczególny wieczór. Myślę, że zawsze sprawdzają się przekąski na jeden kęs, czyli sprytne finger food.  

Mam dla Was propozycję, która nadaje się na różne imprezy i często zaskakuje gości… są to ruskie w naleśniku. Kształtem przypominają prawdziwego pieroga, ale zdecydowanie szybciej się je robi. Dodatkowo jest to świetna opcja dla osób na diecie bezglutenowej, którzy rzadko jadają pierogi, ponieważ ciężko się je lepi z mąki bezglutenowej. Nie twierdzę, że smakują identycznie jak pierogi ruskie, ale są równie wyśmienite. Ruskie w naleśniku możemy przygotować dzień szybciej, a w Sylwestra albo podczas każdego innego przyjęcia wkładamy do piekarnika zapiekamy i podajemy.

SKŁADNIKI
na farsz do ruskich:

  • 0,7 kg ziemniaków (waga po ugotowaniu)
  • 0,5 kg białego sera (u mnie bez laktozy)
  • 1 średnia cebula
  • ok.70g masła
  • sól, pieprz, suszona jarzynka, papryka, chilli

WYKONANIE FARSZU:

Jeżeli ruskie w naleśniku chcecie zjeść tego samego dnia, w którym je przygotowujecie, to zarezerwujcie czas na ugotowania ziemniaków i ich przestudzenie.  Dlatego sam farsz warto przygotować kilka godzin wcześniej lub poprzedniego dnia.

Ziemniaki obieramy i gotujemy. Zaraz po ugotowaniu odcedzamy i tłuczemy na jednolitą masę dodając drobno posiekaną, posoloną i przesmażoną na maśle cebulkę. Doprawiamy do smaku przyprawami. Po przestudzeniu ziemniaków dodajemy pokruszony biały ser i wszystko jeszcze raz dobrze tłuczemy, ponownie doprawiamy  – należy pamiętać, że farsz powinien być wyrazisty, bo będzie otulony naleśnikiem, który raczej jest łagodny w smaku.

SKŁADNIKI
na naleśniki:

  • 250g mleka (u mnie bez laktozy)
  • 250g wody (ja dodaję wodę gazowaną)
  • 250g mąki bezglutenowej Mehl Farine (może być pszenna dla tych, którzy nie są na diecie bezglutenowej)
  • 3 jajka
  • 40g oleju
  • 1/2 łyżeczki soli

WYKONANIE NALEŚNIKÓW:

Do naczynia wlewamy mleko, wodę, dodajemy jajka, mąkę, olej i sól wszystko miksujemy na gładką masę. Odstawiamy na 15 minut, aby odpoczęło. Ciasto powinno być dosyć gęste, aby można było smażyć małe naleśniczki o śred. 5-7 cm, niezbyt grube. Naleśniki smażymy na dobrze rozgrzanej patelni lekko natłuszczonej olejem.

naleśniki na ruskie
ruskie w naleśniku

Smażymy wszystkie naleśniki  – z porcji wychodzi ok. 30 sztuk – wszystko zależy oczywiście od wielkości i grubości naleśników. W wersji obiadowej można zrobić duże – wtedy wyjdzie ich ok. 6-8 sztuk.

Następnie na każdego naleśnika nakładamy łyżeczkę farszu, dociskamy   palcem wzdłuż średnicy naleśnika i składamy na pół dociskając naokoło – naleśnik powinien przykleić się do farszu. Układamy naleśniki na patelni lub w naczyniu do zapiekania i zapiekamy lub odstawiamy w chłodne miejsce.

Podajemy z kwaśną śmietaną lub dowolnym deepem.

Smacznego i do zobaczenia za rok 🙂

[instagram-feed]